Novinky

Festival Česká inovace - výstupy z konference 22.2.2012

Konference Festival Česká inovace proběhla dne 22. února 2012 v prostorách Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 - Dejvice. 2. ročník Festivalu Česká inovace je naplánován na 27. 2. 2013. Výstupy konference a kompletní seznam vítězů ve všech soutěžních kategoriích naleznete v tomto článku.

Vážení účastníci festivalu,

rádi bychom Vám co nejsrdečněji poděkovali za Váš enormní zájem a sympatickou podporu 1. ročníku Festivalu Česká inovace i za Váš přínos k jeho dobré atmosféře. Tu si můžete připomenout a prohlédnout ve fotogalerii. V části "Materiály z konference" máte k dispozici ty konferenční příspěvky, které byly uvolněny ke zveřejnění. Pokud si chcete některý z příspěvků stáhnout, použijte prosím pro přihlášení Vaše Jméno_Příjmení (vč. diakritiky) a heslo CIN2012.

Podrobné informace o Festivalu Česká inovace Vám přinášíme v právě vydané tiskové zprávě.

Věříme, že jste spolu s námi strávili převážně příjemný festivalový den. Ať již tomu tak bylo či nikoli, děkujeme Vám za Vaše podněty vyjádřené prostřednictvím dotazníků. Pokud byste nám ještě chtěli sdělit další nápady či připomínky, budeme za ně velmi rádi, neboť nám pomohou při přípravě dalšího ročníku festivalu.

S přáním hezkého dne

Jménem spoluorganizátorů

Daniel Sobotka, ředitel Česká inovace, o.p.s.

Antonín Parma, General Manager, Blue Events

 

Vítězové soutěže:

 

Kategorie

INOVATIVNÍ NÁPAD: Jednotlivci, studenti a další předkladatelé, kteří nejsou právnickými osobami

Počet přihlášek: 9, Partner kategorie: Zátiší Group

Finálové projekty:

- Music City zkusebny.com, David Vlk VÍTĚZ KATEGORIE

- Lepší dotykový displej, Emil Šilhan

- Zařízení pro řízení geometrie profilu křídla, Jan Müller

 

Music City zkusebny.com, David Vlk

Divili byste se, kolik hudebníků i umělců jiných žánrů nemůže naplnit své sny jen proto, že nemá k dispozici vhodný a vhodně vybavený prostor pro zkoušku. Nápad poskytnout takový prostor podporuje kulturu a umění ve všech jeho svobodných alternativách, propaguje místo, region i zemi a podporuje multikulturní výměnu. Ojedinělý projekt sdílení hudebních zkušeben tvoří skutečnou sociální síť a přispívá k rozvoji kulturního bohatství národa.

Již existující ukázka toho, že se inovace týkají doslova všech oblastí, i kulturní a sociální.

 

Lepší dotykový displej, Emil Šilhan

Aplikace, která eliminuje zásadní nevýhody při používání dotykových displejů:  nepřesné ovládání klávesnice obrazovky při psaní, nepřesné ovládání ikon při vyhledávání na internetu a zakrývání informací při pohybu prsty po displeji. Kombinace multidotykového touchpadu a kurzoru přímo na ploše displeje umožní zpřesnit a urychlit ovládání zobrazených prvků a umožní lépe využít celé plochy displeje. Aplikace využitelná nejen pro mobilní telefony.

Překotný vývoj informačních technologií a mobilní komunikace vtahuje nové nápady a originální řešení a chrlí denně tisíce aplikací. Dveře jsou stále otevřeny.

 

Zařízení pro řízení geometrie profilu křídla, Jan Müller

Direct Control Airfoil Geometry je zcela nový způsob, jak průběžně měnit aerodynamické vlastnosti křídla. Je velice jednoduchý oproti dosavadním řešením a umožňuje libovolně předdefinovat tvar a zakřivení profilu dle požadavků na letové režimy. Zvyšuje obratnost letounu a bezpečnost, snižuje spotřebu paliva. Řešení aplikovatelné i pro větrné a vodní turbíny, lodní šrouby až po auta formule F1. Chráněno patentem.

Ještě před sto lety byly technické inovace českou doménou. Bude skvělé, pokud se je bude dařit prosazovat i dnes.

 

 

 

Kategorie

NADĚJNÁ INOVACE: Firma či živnostník do 10 zaměstnanců, fungující méně než 3 roky

Počet přihlášek: 25, Partner kategorie: Raiffeisen Bank

Finálové projekty:

- Termodiluční systém, Innova Medical s.r.o

- LED svítidla veřejného osvětlení s mikroreflektorky, Sathea Vision s.r.o. VÍTĚZ KATEGORIE

- Elektromotocykly Kuberg, Kuberg s.r.o.

 

Termodiluční systém, Innova Medical s.r.o

Nový a bezpečný způsob určení přesných hemodynamických parametrů srdečních vad, které není v současné době možno jednoduše a přesně měřit. Na základě naměřených hodnot, lze pak zvolit nejefektivnější způsob léčby srdeční vady např. kardiochirurgickým či intervenčním zákrokem. Termodiluční systém je klinicky využitelný především pro přední pracoviště intervenční kardiologie a zejména kardiocentra zaměřená na diagnostiku vrozených srdečních vad u dětí jak v ČR, tak i ve světě.

Bezpečná a přesná diagnostika srdečních vad. Celosvětové prvenství ČR díky unikátnímu designu katétru a rozšíření aplikace termodiluční metody.

 

LED svítidla veřejného osvětlení s mikroreflektorky, Sathea Vision s.r.o.

Světový trend ve veřejném osvětlení směřuje od sodíkových výbojek k LED diodám. Současné LED konstrukce jsou zatím složité, drahé nebo nekvalitní, a proto nemohou konkurovat sodíkovým světlům.  Řešení vyvinuté Sathea vision je levnější při zachování standardu vysoké kvality, s novým principem chlazení a vodotěsnosti a novým optickým systémem s kompozitními mikroreflektorky. Originální design, malý počet komponentů, komplexní připravenost pro EU certifikace.

Postavit dokonale funkční jednoduché světlo jsme vzali jako  výzvu. V tuto chvíli osvětluje Českou republiku 1,8 mil světel, z toho je 20 % starších 25 let.


Elektromotocykly Kuberg, Kuberg s.r.o.

Elektromotocykl nahrazuje hlučné, těžké, neekologické a nebezpečné sportovní motocykly pro děti kvalitní a plnohodnotnou elektro alternativou. Stroj nemá žádné horké součásti (jako výfuk a motor, o který se jezdec může spálit), jeho provoz je levný a téměř bezúdržbový a díky tichému provozu může být používán kdekoliv, aniž by někoho v okolí obtěžoval. Společnost KUBERG vyvinula a patentovala elektro pohonnou jednotku.

Na světové výstavy míří v roce 2012 nový elektromotocykl značky Kuberg.

 

 

 

Kategorie

INOVAČNÍ HVĚZDA: Firma či živnostník s 10 až 250 zaměstnanci

Počet přihlášek: 26, Partner kategorie: PwC Česká republika

Finálové projekty:

- Náhrada vstupního materiálu pro využití v ortopedické ortotice, JIMIPLET s.r.o.    VÍTĚZ KATEGORIE

- Globální znalostní portál o nanovláknech NAFIGATE (NAnoFibers GATEway), Nafigate a.s.

- Energeticky nezávislý, mobilní, záchranný a bezobslužný zásobník kapalných paliv, Aconta Systems a.s.

 

Náhrada vstupního materiálu pro využití v ortopedické ortotice, JIMIPLET s.r.o.

Multifunkční  nanomateriál do trupových ortéz využívaných po operacích páteře, vyrobený high-tech technologií, nezatěžující životní prostředí, vykazující zastavení růstu bakterií. Výsledkem inovačního procesu je bezešvý úplet s protiplísňovými a antizápachovými vlastnostmi, s UV filtrem, s termo-regulačními vlastnostmi a lepším odváděním vlhkosti. Specializovaný výrobek s vysokými nároky na kvalitu provedení a s vysokou přidanou hodnotou. Přínosný pro zdraví pacientů i konkurenceschopnost České republiky.

Hi-tech materiál, který posunuje moderní medicínu i komfort pacientů zase o krok dále. Přitom šetří náklady. Při ziskovosti pro řešitele nad 70% a návratnost investice již za 1,5 roku.

 

Globální znalostní portál o nanovláknech NAFIGATE (NAnoFibers GATEway), Nafigate a.s.

Jedinečná platforma, kde se potkává akademický svět, aplikační sféra, talenty a investoři. Jedinečnost portálu garantuje Advisory Comittee, jehož členy jsou zástupci absolutní světové nano-elity jak v akademické sféře, tak v businessu. Tito odborníci přijali osobní pozvání Ladislava Mareše, spolutvůrce technologie Nanospider. Portál zrodil spolupráci, jejímž výstupem budou patenty a aplikace připravené k okamžité komercionalizaci na globálních trzích, např. bioobalů. A to je teprve začátek spolupráce se světovou elitou

Portál, který vyrostl na mezinárodním renomé spolutvůrce technologie Nanospider.

 

Energeticky nezávislý, mobilní, záchranný a bezobslužný zásobník kapalných paliv, Aconta Systems a.s.

Mobilní a autonomní zásobník o kapacitě 2 x 25 000 litrů pohonných hmot, umožňující nasazení v jakýchkoliv podmínkách. Je energeticky nezávislý a rychle instalovatelný, bez průvodních investičních nákladů. Umožňuje bezhotovostní úhradu za odebrané palivo klasickými platebními prostředky. Zásobníky tvoří síť propojenou a řízenou přes internet. Kryt třemi patenty a další se předpokládají.

Poptávaný v Africe i Asii. Zájem o výrobu v JAR. Neocenitelný pro oblasti humanitární pomoci.

 

 

 

Kategorie

INOVATIVNÍ FIRMA: Inovace firem nad 250 zaměstnanců

Počet přihlášek: 4, Partner kategorie: Roland Berger Strategy Consultants

Finálové projekty:

- Inowiz, zdroj motivace a rozvoje lidí, AGC Flat Glass Czech a.s.  VÍTĚZ KATEGORIE

- Internetová služba a metodika pro řízení podniku, Unicorn Universe a.s.,

 

Inowiz, zdroj motivace a rozvoje lidí, AGC Flat Glass Czech a.s.

Modelová ukázka vytvoření komplexní firemní inovační infrastruktury: plné zapojení zaměstnanců do inovací, jejich podpora prostřednictvím informačního systému a srozumitelného software, navazující úprava systému odměňování a rozhodovacích procesů, které davají šanci každému nápadu. Užitečné nejen pro dobu ekonomické recese

Od jednoduchého software k efektům v řádech milionů EUR

 

Unicorn Universe a Unicorn Enterprise System Powered Company, internetová služba a metodika pro řízení podniku Unicorn Universe a.s.

Informační systém, který poskytuje dokonalý přehled o dění v podniku. Slouží jako virtuální obraz podniku – lidí, činností a výstupů, zároveň umožňuje jejich efektivní řízení a organizaci. Řešení, které sází na to, že je možné v celé řadě případů podrobnějším řízením, než-li je v současnosti obvyklé, získat podniku konkurenční výhodu. Inovace vytvářející předpoklady pro růst podniku a klíč k jeho zvládnutí.

„Podrobnější řízení“ - nový podnět pro každodenní praxi i učebnice managementu

 

 

 

Kategorie

NEJLEPŠÍ SPOLUPRÁCE ROKU : Spolupráce vysokých škol, výzkumných organizací  s aplikační sférou

Počet přihlášek: 15

Organizátoři kategorie: Americká obchodní komora v ČR, Sdružení pro zahraniční investice-AFI, Technologická agentura ČR

Partner kategorie: Hewlett-Packard s.r.o.

Finálové projekty:

- KEMASAN 590: VŠCHT PRAHA a KEMA stavební materiály s.r.o.

- Mechatronický koncept vodorovných strojů: ČVUT, Fakulta strojní, Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii a TOS Varnsdorf a.s. VÍTĚZ KATEGORIE

- Technologie Arosantolu: VŠCHT PRAHA, Fakulta chemické technologie, Ústav organické technologie a Aroma Praha, a.s.

- Využití odpadního Butacite ®, materiálu pro zlepšení vozovky: ČVUT, Fakulta dopravní, Ústav dopravních systémů a DuPont CZ s.r.o.

 

KEMASAN 590: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a KEMA stavební materiály s.r.o. a MgA. Josef Červinka -restaurátor

Projekt KEMASAN 590 vychází z velice aktuální potřeby sanací omítek, zejména u památkově chráněných objektů, kdy standardy české i evropské nedovolují použití portlandského cementu. Restaurátor v úzké spolupráci s výzkumným pracovištěm navrhl a odzkoušel konstrukce sanačních omítek bez obsahu portlandského cementu, určených zejména na fasády památkových objektů, ale také na vlhké zdivo všech typů staveb. Tento typ omítek plní za dodržení technických a technologických podmínek sanační funkci i bez použití dalších sanačních metod jako je např. podřezání či elektroosmóza. Mají dlouhodobou životnost a pro svou mimořádnou účinnost používají názvu „Sušící”. Tento speciálně vytvořený typ omítek je skutečně schopen splnit zadání památkových úřadů v celé Evropě. Zároveň splňuje normou požadované předpisy na technické vlastnosti materiálů, jako jsou pevnost v tlaku a tahu. Vychází se přitom ze zahraničních dodávek cementu kombinovaných s českými materiály, čímž vzniká unikátní  technologie se  schopností trvale sušit – sanovat zavlhčené zdivo.

 

Mechatronický koncept vodorovných strojů: ČVUT, Fakulta strojní, Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii a TOS Varnsdorf a.s.

Vyvinutý dvoustroj je vybaven několika přídavnými mechatronickými zařízeními pro zvyšování přesnosti, které byly vyvinuty v rámci daného projektu. Tato zařízení dokáží identifikovat určité deformace stroje a tuto deformaci potom díky propojení s řídicím systémem kompenzovat.

ČVUT v Praze, Fakulta strojní, Výzkumné centrum pro strojírenskou výrobní techniku a technologii (VCSVTT) je v současnosti nejúspěšnějším a největším výzkumným a vzdělávacím pracovištěm orientovaným specificky na oblast obráběcích strojů v ČR. VCSVTT tvoří výzkumnou základnu oboru výrobní techniky a technologie v ČR a je původcem „Strategické výzkumné agendy oboru strojírenské výrobní techniky“, která přímo vychází z potřeb průmyslu v oblasti vědy a výzkumu. Hlavním cílem centra je výzkum nových řešeni a nových perspektivních technologií blízké budoucnosti a výchova odborníků v oboru výrobních strojů.

Společnost TOS VARNSDORF a. s. je předním světovým výrobcem obráběcích strojů se specializací na výrobu horizontálních frézovacích a vyvrtávacích strojů a obráběcích center. Byla založena již v roce 1903. Nyní je soukromou firmou, privatizovanou čistě českým kapitálem, což - v oboru obráběcích strojů v České republice - není zcela obvyklé. Výrobky TOS VARNSDORF, a. s. se vyznačují pokrokovým technickým řešením a spolehlivostí. Uplatňují se na nejnáročnějších světových trzích. Obráběcí centrum SPEEDtec, získalo na veletrhu MSV/IMT 2008 Brno Zlatou medaili. Rok 2008 byl zatím nejúspěšnější v celé historii firmy. V roce 2009 byl uveden do provozu prototyp technologického pracoviště WRD 150 DUO (na němž je aplikován „Mechatronický koncept vodorovných strojů“ pro zvyšování přesnosti).V roce 2010 byl veřejnosti představen prototyp frézovacího a vyvrtávacího stroje deskového typu WRD 170 (Q), jenž je dosud ve firmě největším vyráběným strojem.

 

Technologie Arosantolu: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta chemické technologie, Ústav organické technologie a Aroma Praha, a.s.

Ve spolupráci společnosti Aroma a.s. a Ústavu organické technologie FCHT VŠCHT byla zavedena výroba vonné látky s aromatem santalu a cedru, které je velmi ceněnou složkou řady parfémových kompozic. Technologie výroby Arosantolu (1-(2,2,6-trimethylcyklohexyl)-pentan-3-ol) je založena na rozsáhlých zkušenostech se selektivní vysokotlakou hydrogenací, která spojuje oba partnery během spolupráce, trvající již několik desítek let (40 let). Významnou okolností také je, že pro zavedení nového produktu nebyly zapotřebí žádné významné dodatečné investice. Technologie výroby nové látky nachází významné uplatnění na trhu chemických specialit, zejména v oblasti kosmetiky, osobní hygieny a čistících prostředcích.

 

Využití odpadního Butacite® materiálu pro lepší vozovky: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta dopravní, Ústav dopravních systémů a DuPont CZ s.r.o.

Projekt je vynikajícím příkladem využití odpadních surovin v materiálovém inženýrství, vznikl ve spolupráci Fakulty dopravní ČVUT a společnosti DuPont CZ. Polyvinyl butyral (obchodní značka Butacite®) se používá ve formě folií k výrobě bezpečnostního vrstveného skla. Odpadní materiál se až dosud likvidoval na skládkách, neboť je kontaminován skelným prachem a pro původní účel nevyužitelný. Přidán do silničních asfaltových směsí však výrazně zlepšuje jejich užitné vlastnosti a životnost. Předmětem projektu je optimalizace technologie výroby směsí pro konstrukci vozovek, jejich aplikace a sledování užitných parametrů během zatížení.

 

 

 

Kategorie

CENA TECHNOLOGICKÉ AGENTURY ČR: Spolupráce vysokých škol, výzkumných organizací s aplikační sférou

Počet přihlášek: 15

Organizátoři kategorie: Americká obchodní komora v ČR, Sdružení pro zahraniční investice-AFI, Technologická agentura ČR

Finálové projekty:

- Inovace výroby fermentovaných masných výrobků s využitím probiotických mikroorganismů: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta technologická a CARNEX s.r.o., Výzkumný ústav mlékárenský s.r.o.

- Technické školky: Vysoké učení technické v Brně a PREFA KOMPOZITY, a.s., Základní škola a Mateřská škola Pramínek, o. p. s., Česká manažerská asociace, o.s., EGP INVEST, spol. s r.o.  VÍTĚZ KATEGORIE A HLAVNÍ CENA SOUTĚŽE ČESKÁ INOVACE 2011

- Technologie Arosantolu: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta chemické technologie, Ústav organické technologie a Aroma Praha, a.s.

 

Inovace výroby fermentovaných masných výrobků s využitím probiotických mikroorganismů: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta technologická a CARNEX s.r.o., Výzkumný ústav mlékárenský s.r.o.

Tepelně neopracované masné výrobky Tyčinka s probiotiky, Klobása s probiotiky, Salám s probiotiky a Cigáro s probiotiky obsahují nejenom probiotickou bakteriální kulturu, ale také přídavek vlákniny a syrovátky. Výchozí surovinou je maso hovězí a/nebo vepřové a/nebo i těžko upotřebitelné (pach), ale výživné, skopové. Vyznačuje se dlouhou trvanlivostí a možností skladování mimo chladící zařízení.

Probiotické masné výrobky jako potraviny pro zdravý životní styl a zároveň regionální specialita s potenciálem pro rozvoj ekologického zemědělství.

 

Technické školky: Vysoké učení technické v Brně a PREFA KOMPOZITY, a.s., Základní škola a Mateřská škola Pramínek, o. p. s., Česká manažerská asociace, o.s., EGP INVEST, spol. s r.o.

Mladí asistenti z VUT se učí technickou problematiku vysvětlit tak, aby tomu rozuměly i malé děti. Bývalí úspěšní manažeři v důchodovém věku uplatňují své dlouholeté zkušenosti a znalost v roli oponentů a poradců. Kromě manuálu pro výuku technických předmětů pro potřeby pedagogů z mateřských a základních škol je výstupem projektu také užitný vzor, který se týká modelů mostních konstrukcí. Úkolem je nyní změřit vliv technické výuky u dětí, tj. porovnat děti v prvních ročnících ZŠ, které prošly technickou výukou v předškolním věku, s ostatními spolužáky.

Vztah k technickým a přírodovědným oborům se rodí již v předškolním věku. To je příležitost.

 

Technologie Arosantolu : Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta chemické technologie, Ústav organické technologie a Aroma Praha, a.s.

Ve spolupráci společnosti Aroma a.s. a Ústavu organické technologie FCHT VŠCHT byla zavedena výroba vonné látky s aromatem santalu a cedru, které je velmi ceněnou složkou řady parfémových kompozic. Technologie výroby Arosantolu (1-(2,2,6-trimethylcyklohexyl)-pentan-3-ol) je založena na rozsáhlých zkušenostech se selektivní vysokotlakou hydrogenací, která spojuje oba partnery během spolupráce, trvající již několik desítek let (40 let). Významnou okolností také je, že pro zavedení nového produktu nebyly zapotřebí žádné významné dodatečné investice. Technologie výroby nové látky nachází významné uplatnění na trhu chemických specialit, zejména v oblasti kosmetiky, osobní hygieny a čistících prostředcích.